تبلیغات
دنیای تجارت الکترونیک - 40 نكته طلایى براى كار با رایانه
40 نكته طلایى براى كار با رایانه

اغلب مشتریان در همان هفته اول كه كامپیوتر را به منزل برده اند مجبور مى شوند براى تعمیر و یا رفع عیب آن مجددا به فروشنده مراجعه كنند. اگر شما هم جز این دسته هستید و حتى اگر كمى خود را حرفه اى مى دانید توصیه مى كنیم نكات زیر را رعایت كنید تا احتمال خرابى كامپیوترتان به حداقل برسد.
۱) حتى الامكان سعى كنید از دكمه رى استارت(restart)  و پاور(power)  روى كیس كامپیوتر براى خاموش كردن و یا راه اندازى مجدد سیستم استفاده نكنید. ضمن آنكه یادتان نرود پس از خاموش كردن كیس مانیتور را هم خاموش كنید.

۲) در هیچ حالتى در حالى كه كامپیوتر روشن است برق آن را قطع نكنید چراكه ممكن است موجب آسیب قطعات سیستم و یا بالا نیامدن ویندوز گردد.

۳) همواره از نصب بودن برنامه ضدویروس مطمئن باشید و سعى كنید حداقل هر هفته ویروس كش خود را به روز كنید. در هنگام استفاده از اینترنت حتما به هشدارهاى برنامه ضدویروس توجه كنید.
۴) از قرار دادن بلندگوهاى كامپیوتر در كنار مانیتور(به جز ال سى دى ها) خوددارى كنید چراكه خاصیت مغناطیسى بلندگوها ممكن است به مانیتور آسیب برساند.

۵) از پاك كردن فایلهایى كه نمى دانید براى چه برنامه اى هستند و یا چه كاربردى دارند خوددارى كنید. توجه كنید كه درایوهاى C و D در اغلب كامپیوترها حاوى برنامه هاى اصلى سیستم مى باشند و پاك كردن پوشه یا فایل هاى ناشناس از آنها بدون دلیل ممكن است موجب خرابى ویندوز گردد.
۶) برنامه هایى را كه كاربردشان را نمى دانید نصب نكنید چرا كه نصب بى مورد برنامه ها موجب كند شدن سیستم و در مواردى موجب خرابى ویندوز مى گردد.

۷) در صورتیكه نرم افزار ضد ویروس از نصب برنامه اى جلوگیرى كرد سعى نكنید با بستن ضد ویروس برنامه را نصب كنید چون ممكن است برنامه مورد نظر ویروسى باشد.

۸) هرگز درایوى را به طور كامل پر نكنید. در بسیارى از مواقع اگر درایوى (خصوصا درایوC) پر شود موجب از كار افتادن ویندوز و حتى خرابى هارد مى گردد. اگر با پیغام Low Space مواجه شدید احتمالا یكى از درایوهایتان پر شده پس هرچه سریعتر بخشى از اطلاعات غیرمهم آن را حذف و یا به درایو دیگرى منتقل كنید.

۹) در صورتیكه برق منزل شما ضعیف است و یا نوسان دارد حتما از یك محافظ كامپیوتر مناسب استفاده كنید. نوسانات برقى بیشترین ضربه را به سیستمهاى كامپیوترى وارد مى سازد.

۱۰) سعى كنید محیط اتاقى كه كامپیوتر در آن قرار دارد زیاد گرم نباشد.

۱۱) هر چند وقت یكبار بازى ها و یا برنامه هایى كه دیگر با آنها كار نمى كنید را حذف كنید.

۱۲) براى حذف یك برنامه و یا بازى حتما از طریق مسیر Control Panel و سپس Add/Remove Program اقدام كنید و برنامه را از لیست انتخاب كرده و دكمه Add/Remove را بزنید و روند حذف را ادامه دهید تا برنامه حذف گردد. هرگز فایل هاى برنامه را به طور دستى پاك نكنید.

۱۳) سعى كنید به خواندن پیامهاى ویندوز عادت كنید و ترجمه آنها را یاد بگیرید. دانستن زبان انگلیسى در آموزش و كار آسانتر با كامپیوتر بسیار موثر است.

۱۴) حتى الامكان سى دى هاى خش دار را در داخل دستگاه قرار ندهید چون موجب ضعیف شدن اپتیك سى دى رام(CD Rom)  و یا رایتر(Writer)  شما خواهد شد.

۱۵) اگر چاپگر شما جوهر افشان است سعى كنید هر هفته چند برگ با آن چاپ كنید تا هد و جوهر آن خشك نشود.

۱۶) در صورتى كه مى خواهید از اینترنت استفاده كنید بهتر است تلفن هاى منزل را از پریز كشیده تا پارازیت گوشى ها روى سرعت اینترنت شما تاثیر منفى نگذارند.

۱۷) ولوم بلندگوهایتان را در بالاترین حد قرار ندهید چون ممكن است موجب سوختن و یا نیم سوز شدن بلندگوها گردد.

۱۸) هرگز سیستم را بى مورد باز نكنید و یا قطعات حساسى مانند هارد و یا سى پى یو و رم را از سیستم جدا نكنید چون علاوه بر ابطال گارانتى سیستم ممكن است قطعه مورد نظر آسیب ببیند.
۱۹) كپى كردن فایل هاى حجیمى مانند فیلم ها و فایلهاى صوتى موجب كند شدن هارد و همچنین خرابى تدریجى هارد خواهد شد. بنابراین سعى كنید فایلهاى صوتى و تصویرى حجیم را در سى دى و یا دى وى دى ها ذخیره كنید. به داشتن گلچینى از فیلمها عادت نكنید.

۲۰) سیستم شما هرچقدر هم سریع باشد نباید انتظار داشته باشید كه كارهایى مثل میكس فیلم را به سرعت انجام دهد چراكه برنامه هاى میكس فیلم در صورتى با سرعت اجرا مى شوند كه علاوه بر سرعت بالاى سیستم و زیاد بودن مقدار رم سیستم مجهز به كارتهاى مخصوص میكس باشد.
۲۱) بالا آمدن سریع یا كند سیستم نمى تواند دلیل سرعت بالاى سیستم و یا كندى آن باشد چرا كه نصب نرم افزارهاى زیاد بر روى سیستم و وجود نرم افزارهایى كه در هنگام بالا آمدن سیستم فعال مى شوند ( مانند ویروس كش و. . . ) موجب كند شدن سیستم خواهد شد مثلا یك سیستم با سرعت ۱۲۰۰ مگاهرتز هم اگر فقط ویندوز بر روى آن نصب شده باشد در عرض یك دقیقه و سى ثانیه بالا مى آید حال آنكه یك سیستم ۳۵۰۰ مگاهرتزى ممكن است به علت وجود نرم افزارهاى زیاد و پر بودن هارد بیش از ۲ دقیقه براى بالا آمدن وقت شما را بگیرد!

۲۲) در صورتى كه سرعت اینترنت شما كند است سعى كنید شماره هاى دیگر روى كارت اینترنت را نیز امتحان كنید. اگر در روزهاى بارانى سرعت اینترنت به شدت كاهش مى یابد حتما سیم هاى مورد استفاده براى خط تلفن را بررسى كنید كه پوسیده و یا مستهلك نشده باشند.

23) توجه كنید كه تقریبا تمامى مانیتورها (حتى مانیتورهاى مجهز به سیستم مجیك گرین) موادى سمى و اشعه هایى كه براى اعصاب انسان مضر است تولید مى كنند ضمن آنكه نگاه كردن مداوم به مانیتور براى چشم مضر است بنابراین سعى كنید هر چند دقیقه یكبار چشم خود را بر اشیا دور متمركز كنید و از كار مداوم با كامپیوتر پرهیز نمایید. ضمنا سعى كنید در اتاق كامپیوتر خود از گل و گیاه طبیعى استفاده كنید.

24) با آنكه شخصا با بازى بیش از حد با كامپیوتر مخالفم ولى در صورتى كه از كامپیوتر خود بیشتر براى بازى استفاده مى كنید( كه اغلب همینطور است) باید توجه داشته باشید كه اغلب بازى هاى جدید نیاز به كارت گرافیكى قوى ترى دارند لذا نباید انتظار داشت كه كارت گرافیكى اى كه بیش از یكسال از عمر آن گذشته بازى هاى روز را اجرا كند پس باید به فكر ارتقاى كارت گرافیك خود باشید.
۲۵) ضرب المثل «دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن» را حتما شنیده اید پس سعى نكنید براى افزایش سرعت سیستم خود ویروس كش را حذف و یا غیرفعال كنید چراكه ممكن است ویندوز در نبود ویروس كش مورد حمله ویروس ها قرار گرفته و بالا نیاید و یا اطلاعات مهمى را ازدست بدهید! بایستى با كند شدن حدود ۱۰ تا ۲۰ درصدى سیستم خود با وجود ویروس كش كنار بیایید!

۲۶) اگر موبایل خود را به كامپیوتر وصل مى كنید حتما به روز بودن ویروس كش خود توجه كنید چراكه بسیارى از ویروس هاى موبایل جدید هستند و ضد ویروس هاى قدیمى قادر به شناسایى آنها نیستند.

۲۷) همواره از اطلاعات مهم خود پشتیبان تهیه كنید (آنها را روى سى دى یا دى وى دى رایت كنید). توجه كنید كه هاردها در بسیارى از مواقع پس از ۴ تا ۷ سال معیوب مى شوند و هر لحظه ممكن است تمام اطلاعات شما به كلى پاك شوند!

۲۸) سعى كنید فقط در هنگام لزوم درایوى را فرمت كنید چرا كه هارد سیستم در اثر فرمت هاى متوالى ممكن است آسیب ببیند. همچنین باید بدانید كه استفاده بیش از حد از نرم افزارهاى بازیابى اطلاعات نیزموجب كند شدن و درنهایت خرابى هارد مى شود.

۲۹) هرچند وقت یكبار (مثلا هر ماه و حتى هر هفته) كل سیستم خود را با ویروس كش اسكن كنید و همچنین هارد خود را پراكنده زادیى نمایید.

۳۰) عادت كنید كه از اسامى فارسى براى پوشه ها و فایل ها استفاده نكنید چرا كه بسیارى از نرم افزارها با فایل هاى با نام فارسى مشكل دارند. مثلا بعضى از نسخه هاى یولید و نرو و جت آدیو پوشه هاى فارسى را نمى شناسند. ضمن آنكه در صورت پاك شدن ناگهانى احتمال بازیابى فایل هاى با نام فارسى كمتر است.

۳۱) اگر رایتر شما روى یك نوع سى دى خام رایت نمى كند و یا خراب رایت مى كند نوع سى دى خام را عوض كنید همچنین سرعت رایت سى دى را بیش از ۱۶* قرار ندهید. همچنین از ورود گرد و غبار به داخل رایتر جلوگیرى كنید.

۳۲) در صورتیكه در هنگام كار برق قطع شود و پس از آن دیگر سیستم روشن نشود روشهاى زیر را امتحان كنید:

* پریز برق را كشیده و برعكس بزنید و سیستم را روشن كنید.

* فیش برق را كشیده و سپس با دقت باترى بایاس را برداشته و یكبار دكمه پاور كیس را فشار دهید. سپس باترى و فیش برق را مجددا وصل كرده و سیستم را روشن كنید.

* فیش تغذیه هارد و فلاپى درایو و دیگر درایوها را قطع كرده و سیستم را روشن كنید اگر سیستم روشن شد آن را خاموش كرده و فیش هاى تغذیه را مجددا وصل كنید.

۳۳) توجه كنید كه همواره تاریخ و ساعت سیستم شما به درستى تنظیم شده باشد (تاریخ میلادى) یكسرى از نرم افزارها (از جمله ضدویروس كسپ رسكى) در صورت تنظیم نبودن تاریخ از كار مى افتند.
۳۴) براى دیدن سایتها مى توانید IE و Mozill FireFox و دیگر مرورگرها استفاده كنید. البته موزیلا فایرفاكس بسیار سریعتر و ساده تر از اینترنت اكسپلورر است. اما باید به این نكته توجه كنید كه بعضى از سایتها فقط تحت استاندارد IE
طراحى شده اند و ممكن است دیدن آنها و كار با این سایتها با فایر فاكس مشكلاتى ایجاد كند ( مثلا سایت پرشین بلاگ براى ورود كاربران به بخش مدیریت وبلاگ در فایرفاكس با مشكلاتى همراه است همچنین سایت آفتاب نیز در مواردى همین گونه است.
۳۵) بسیارى از سایت هایى كه كرك و قفل شكن نرم افزارها را در اختیار شما قرار مى دهند سعى مى كنند از طریق آن سیستم شما را به ویروس (اغلب تروجان) آلوده كنند. پس سعى نكنید هرطور كه هست با وجود ممانعت برنامه ضدویروس آنها را دانلود كنید.

۳۶) فلاپى دیسكها اغلب در اثر گرد و غبار رطوبت و حرارت خراب مى شوند. سعى كنید هیچوقت در مواردى كه با اطلاعات مهم و ضرورى سروكار دارید به فلاپى دیسك ها اعتماد نكنید.
۳۷) فایلهاى اضافى ویندوز را با استفاده از نرم افزارهاى مخصوصى مانند Washer Window و Wash And Go
حذف كنید تا با پیغام «كمبود فضا» و همچنین كندى سیستم مواجه نشوید.
۳۸) همراه داشتن یك حافظه جانبى (مانند فلش كارتها یا كول دیسكها) به یك نیاز تبدیل شده است. یك فلش درایو مناسب تهیه كنید و از آن براى انتقال فایلهایتان به كامپیوترهاى دیگر استفاده كنید.
۳۹) بعضى از سایت ها براى دادن فایل یا دانلود برنامه از شما مى خواهند كه برنامه اى! را بر روى سیستم خود نصب كنید. در اینگونه موارد مراقب باشید چراكه بسیارى از این نرم افزارها مانند تروجانها و ویروسها عمل مى كنند!

۴۰) براى آنكه از یكسرى حملات از راه دور اینترنتى (خصوصا هنگام چت) در امان باشید مى توانید خاصیت Remote Assistance را غیر فعال كنید( به Control Panel رفته و وارد System شوید. سپس از سربرگ Remote با كلیك گزینه Allow Remote Assistance invitations to be sent from this Computer را از حالت انتخاب خارج كنید)