تبلیغات
دنیای تجارت الکترونیک - ایجاد یك كافی نت با روش dial-up ( بخش دوازدهم )
ایجاد یك كافی نت با روش dial-up ( بخش دوازدهم )

تنظیمات امنیتی


برای تعیین نوع دسترسی كاربران به یك فولدر
share شده، ویندوز اكس‌پی با 98 كمی فرق دارد. منظور از تنظیمات امنیتی تعیین سطح دسترسی است كه یك كاربر از راه دور می‌تواند روی یك فایل یا فولدر share شده داشته باشد. این كار در دو حالت اصلی <خواندن> و <نوشتن> می‌تواند باشد. وقتی می‌گوییم خواندن، یعنی كاربر می‌تواند محتوای فولدر را ببیند، فایل‌های آن را باز، اجرا، پخش یا مشاهده كند، و در صورت نیاز آنها را به كامپیوتر خود كپی كند. اما نوشتن، یعنی این كه كاربر می‌تواند فایل‌های خود را داخل آن فولدر كپی كند، در صورت لزوم فایل یا تمام فولدر را حذف كند، یا اسم فایل‌ها یا فولدر را تغییر دهد.

این كارها در ویندوز اكس‌پی به صورت كاملاً تفكیك شده و جزء به جزء قابل تنظیم هستند. مثلاً اجازه <دیدن محتوای فولدر> از اجازه <اجرای فایل‌های فولدر> كاملاً تفكیك شده‌اند، در حالی كه عملاً هر دو این كارها جزو <خواندن> محسوب می‌شوند. این در حالی است كه ویندوز 98 صرفاً همین دو اجازه خواندن و نوشتن را تعیین می‌كند. اگر دوباره به شكل7 نگاه كنید، می‌بینید كه سه گزینه ReadOnly ،Full و Depends on Password در قسمت Access Type ارائه شده‌اند. گزینه اول، یعنی كاربر فقط می‌تواند از فولدر share شده استفاده كند. گزینه دوم، یعنی كاربر می‌تواند هر كاری با آن فولدر انجام دهد (حتی حذفش كند). و گزینه سوم می‌گوید بسته به رمز عبوری كه كاربر وارد می‌كند، مجوز او فرق می‌كند.
با انتخاب این گزینه، قسمت پایینی صفحه هم فعال می‌شود.

در ویندوز اكس‌پی كار دقیق‌تر است. اگر در كادر محاوره‌ای مربوط به
share كردن فولدر(شكل 5) روی دكمه Permissions كلیك كنید، كادر محاوره دیگری ظاهر می‌شود. (شكل 8) در این حالت، گزینه‌هایFull Control ، Change و Read را می‌بینید كه هر كدام می‌توانند پذیرفته (allow) یا رد (deny) بشوند. به طور پیش‌فرض، فقط گزینه Read پذیرفته است، كه یعنی كاربران فقط اجازه دیدن و استفاده از فایل‌ها را دارند، نه چیز دیگر.

اگر دقت كرده باشید، در كادر محاوره
Permissions (شكل 8) فهرستی از كاربران ارائه شده است. در این شكل شما Everyone را می‌بینید كه دسترسی وی Read تعیین شده است. یعنی هر كس كه این فولدر share شده را بخواهد، فقط می‌تواند آن را ببیند و استفاده كند. ولی شاید بخواهید برای كاربران مختلف دسترسی‌های متفاوت تعریف كنید. مثلاً كاربرAdministrator می‌تواند دسترسی كامل داشته باشد. برای این منظور، با كلیك روی دكمه Add فهرستی از كاربران تعریف شده در سیستم را خواهید دید. كاربر یا گروه كاربری مورد نظر خود را انتخاب و OK  كنید. حالا می‌توانید برای این كاربر، دسترسی متفاوتی تعریف كنید.

 

به اشتراك گذاشتن چاپگر
Share
كردن چاپگر در ویندوز اكس‌پی بسیار آسان است:

1- از منوی استارت، گزینه
Printers and Faxes را كلیك كنید.
2- با كلیك راست روی آیكون چاپگری كه قصد
share كردن آن را دارید، گزینه Properties را برگزینید.
3- در كادر محاوره ظاهر شده، به صفحه
Sharing رفته و گزینه Share this printer را علامت بزنید.
4- بعد از دادن یك اسم مناسب برای چاپگر خود، دكمه
OK را كلیك كنید.

حالا اگر بخواهید از كامپیوتر خود به چاپگری دسترسی پیدا كنید كه در شبكه
share شده است، باید به پنجره Printers and Faxes بروید و از ستون سمت چپ، Add a new printer را انتخاب كنید. ویزاردی شروع به كار می‌كند كه در یك مرحله از آن سؤال می‌شود كه آیا چاپگر به كامپیوتر خودتان متصل است یا جزء چاپگرهای شبكه (شكل 9). شما باید گزینه مربوط به چاپگر شبكه را انتخاب و سپس Next را بزنید.  بعد در شبكه جستجو كنید و چاپگر مورد نظر را پیدا كنید. پس از نصب چاپگر، می‌توانید به چاپ اسناد خود بپردازید. درست مثل این كه چاپگر به كامپیوتر خودتان متصل است.

در ویندوز 98 هم، نحوه به اشتراك گذاشتن چاپگر و همچنین نصب چاپگر شبكه در سیستم محلی به همین صورت است.

 

به اشتراك گذاشتن اتصال اینترنت
مایكروسافت با آگاهی از رواج شبكه‌ها كامپیوتری در خانه‌ها، اولین بار
Internet Connection Sharing یا ICS
را در ویندوز 98 به راه انداخت. این قابلیت با ویژگی‌های بهتر، بعدها در ویندوز اكس‌پی هم گنجانده شد.

با استفاده از
ICS این امكان برای شما فراهم می‌شود كه وقتی یكی از كامپیوترها به اینترنت متصل است (از طریق مودم یا DSL یا ISDN و غیره)، بقیه كامپیوترهای شبكه را از طریق این كامپیوتر به اینترنت متصل كنید. به عبارت دیگر در اینجا اتصال اینترنتی خود را با دیگران شریك می‌شوید (یا share می‌كنید). این ایده گرچه به لحاظ تئوری چیز ساده‌ای است، اما در اولین نسخه‌های ICS اشكالاتی وجود داشت كه این كار را دشوار می‌كرد. بعدها با  اصلاح این اشكالات در ویندوز اكس‌پی، كار بسیار آسان شد.

ویندوز اكس‌پی
1- پنجره
Control Panel را باز و روی آیكون Network Connections
دو بار كلیك كنید.
2- با كلیكِ راست روی آیكون
Local Area Connection یا High Speed Networking، گزینه Properties را انتخاب كنید.
3- در كادر محاوره ظاهر شده، به صفحه
Advanced بروید (شكل 10).
4- گزینه
Allow other network users to connect را علامت زده و OK كنید.
توجه داشته باشید كه این كارها را روی كامپیوتری انجام می‌دهید كه مستقیماً به اینترنت متصل است.

 

ویندوز 98
سرویس
ICS
در ویندوز 98 به خودی خود نصب نمی‌شود. بنابراین قبل از تنظیم كردن، باید آن را نصب كنید:

1- از پنجره
Control Panel روی آیكون Add/Remove Programs دو بار كلیك كنید.
2- به قسمت
Windows Setup رفته و گزینه Internet Tools را باز كنید.
3- گزینه
Internet Connection Sharing را علامت زده و OK كنید.
4- بعد از نصب
ICS، برنامه ویزارد آن بالا می‌آید. پیغام‌ها را مطالعه كنید و چندبار Next بزنید. اگر قبلاً در كامپیوتر خود تنظیمات مربوط به اتصال اینترنتی را برقرار نكرده باشید، ویزارد دیگری ظاهر می‌شود كه این تنظیمات را انجام می‌دهد (این دو ویزارد را با هم اشتباه نگیرید). وقتی كارویزارد اینترنتی تمام شد، دوباره به ویزارد ICS برمی‌گردید.
5- ویزارد
ICS از شما می‌خواهد كه یك فلاپی دیسك داخل درایو بگذارید. این فلاپی برای تنظیم بقیه كامپیوترهای ویندوز 98 برای ایجاد اتصال اینترنتی لازم خواهد شد.