تبلیغات
دنیای تجارت الکترونیک - ایجاد یك كافی نت با روش dial-up ( بخش یازدهم )
ایجاد یك كافی نت با روش dial-up ( بخش یازدهم )

ویندوز 98
برای استفاده از امكانات
sharing در ویندوز 98، ابتدا باید بررسی كنید ببینید این قابلیت در سیستم فعال شده است یا نه. برای این منظور، روی آیكون Network Neighborhood كلیك راست كرده و گزینه Properties را برگزینید. در كادر محاوره ظاهر شده، گزینه Clients for Microsoft Networks باید دیده شود. (شكل 6) وقتی یك كامپیوتر،<مشتری> یا client یك شبكه است، یعنی می‌تواند با سایر كامپیوترهای مشتری آن شبكه به مبادله اطلاعات و share كردن فایل بپردازد. در ویندوز 98 یا Me، هنگامی كه كارت شبكه را نصب كرده و تنظیمات اولیه را انجام می‌دهید، نرم‌افزارClients for Microsoft Software
در فرآیند نصب به سیستم اضافه می‌شود، ولی اگر چنین نشده بود خودتان می‌توانید این كار را انجام دهید:

1- روی دكمه Add در كادر محاوره Network Properties (شكل 6) كلیك كنید.
2- از فهرستی كه ظاهر می‌شود گزینه
Client را انتخاب كنید.
3- با كلیك روی
Add، فهرستی از شركت‌ها و فروشنده‌ها در سمت چپ ظاهر می‌شود. شما Microsoft را انتخاب كنید. با این كار فهرستی از محصولات نرم‌افزاری مایكروسافت در سمت راست ظاهر می‌شود.
4- از این فهرست،
Clients for Microsoft Networks را انتخاب و OK كنید. ویندوز شروع به نصب این نرم‌افزار و فایل‌های مربوطه می‌كند و ممكن است سی‌دی ویندوز 98 را از شما بخواهد.

بعد از نصب نرم‌افزار، باید دوباره به كادر محاوره Network (شكل 6) برگردید، و قابلیت file sharing را فعال كنید. برای این منظور، روی دكمه File and Print Sharing كلیك كنید. صفحه كوچكی با دو گزینه باز می‌شود، یكی برای فایل و دیگری برای چاپگر. هردو گزینه را علامت بزنید و OK كنید. حالا به صفحه Access Control رفته و گزینه Sharelevel Access Control را انتخاب كنید. در پایان OK بزنید. احتمالاً ویندوز از شما می‌خواهد كه سیستم را ری‌استارت كنید.
حالا می‌توانید فولدرهای مورد نظر خود را به اشتراك بگذارید. نحوه انجام این كار، با ویندوز اكس‌پی زیاد فرقی ندارد یعنی روی فولدر مورد نظر كلیكِ راست كرده و گزینه
Sharing را برمی‌گزینید. كادر محاوره ظاهر شده (شكل 7) همه چیز را به روشنی نشان می‌دهد.